Kulatý stůl:

AI a vysokoškolské vzdělávání v humanitních a sociální vědách

27.2. 2023

Poslední únorové pondělí proběhne diskuzní setkání k otázkám dopadů využívání AI na práci vyučujících a studentů ale tak na akademický výzkum v humanitních a sociálních vědách.

Jaké dopady bude mít AI v jednotlivých vyučovaných specializacích v následné praxi? Jak AI ovlivní proces získávání průběžných atestací a nastavení závěrečných zkoušek? Jaké generické dovednosti, doposud očekávané od absolventů VŠ, budou nasazením AI dotčeny a jakým způsobem tuto změnu reflektovat? Jaké nástroje a procesy je potřeba ve vztahu k AI na VŠ implementovat?

Diskutující: Josef Šlerka, PhD., Mgr. Jakub Sedláček (Ústav informačních studií a knihovnictví, Filozofická fakulta Univerzity Karlovy), Petr Koubský (vědecká novinář), Eva Nečasová (zakladatelka iniciativy AI dětem), Lukáš Kačena (prag.ai)

Záznam přednášky:

„Umělá inteligence: čtyři výzvy pro humanitní a sociální vědy“

12. 5. 2023

12. 5. 2023 proběhla přednáška o AI v kontextu humanitních a společenských věd pro studující FF UK. Sledujte záznam zde.

Umělá inteligence proměňuje metody zkoumání a to, jakým způsobem lidé chápou, co to znamená něco vědět a kdo je to člověk. Zároveň se sama stává předmětem vědeckého výzkumu. „Je možné, že humanitní a společenské vědy mohou o umělé inteligenci počítačovým vědcům říct mnohem víc, než o ní počítačoví vědci dnes vědí,“ nastiňuje obsah semináře dr. Šlerka.

Seminář otevřený pro studenty a pedagogy uvede, co umělá inteligence v dnešní době znamená pro společenské a humanitní vědy, jakým způsobem s ní akademičtí pracovníci a studenti mohou pracovat a jaké výhody z této spolupráce plynou.